A A A
 
Śpieszymy z informacją, iż projekt : 
"Festiwal Sztuka w Naturze - Osada Wierszalin - Etno Polska" Fundacji Zwierz Podlaski,
został objęty wsparciem, w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2025.
 
Poniżej harmonogram terminów wydarzeń w czerwcu i sierpniu - tu szczegóły na początku lipca, na wszystkie wydarzenia, warsztaty (zapisy ruszą pod koniec lipca), koncerty - wstęp jest bezpłatny.
Organizatorzy: Fundacja Zwierz Podlaski, Nadleśnictwo Krynki
Partner strategiczny: Województwo Podlaskie
Partnerzy: Powiat Sokólski, Powiatowy Dom Kultury w Sokółce, Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie, Gmina Szudziałowo, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.
Program:
7 czerwca, godz. 17 - Cerkiew Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Starej Grzybowszczyźnie. Oficjalne rozpoczęcie Festiwalu "Sztuka w Naturze" – Osada Wierszalin.
Koncert "Bizantyjskie hymny maryjne. Marcin Abijski i Paleologos" (prowadzenie Adam Strug). W koncercie usłyszymy wątki mariologiczne z tradycji bizantyjskiej i ruskiej wykonywane a capella.
Cerkiew powstała z inicjatywy Eliasza Klimowicza, który na początku XX wieku uznawany był przez miejscową ludność za Proroka Ilję.
8 czerwca, godz.12 - Osada Wierszalin (Zielone Świątki)
Otwarcie wystawy stworzonej na podstawie materiałów zebranych przez ś.p. Wojciecha Załęskiego oraz Cecylię Bach - Szczawińską o Eliaszu Klimowiczu i jego czasach.
W trakcie wernisażu koncert „LIRYKA MIŁOSNA PUSZCZY ZIELONEJ”. W koncercie usłyszymy przede wszystkim kurpiowskie oryginały w wykonaniu Adama Struga i ich współczesne adaptacje chóralne prezentowane przez Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku, oraz inne pieśni ludowe.
Spacer historyczny „Śladami Ilji - Wierszalin” – prowadzenie Cecylia Bach-Szczawińska.
Spotkanie przy ognisku "Wierszalin - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość". Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnej dyskusji.
Koncert „Adam Strug. Piosenki” (Do wierszy poetów polskich i własnych). Utwory napisane są tak, by zgromadzeni mogli je wspólnie śpiewać już po pierwszym obrocie. Śpiewakowi zależy na przełamywaniu formuły koncertowej, a Osada Wierszalin jest idealnym miejscem do tej formuły muzycznego spotkania.
Dojazd: https://maps.app.goo.gl/LZuxTyYZaZZBQ3nG8 WAŻNE! Dojazd przez Górany do Parkingu Leśnego, stamtąd leśna droga do Osady Wierszalin
 
ZAPOWIEDŹ SIERPNIOWA (aktualizacja, czyli kto kiedy, pierwsza połowa lipca):
SIERPIEŃ, Osada Wierszalin (15-16-17 sierpnia „Matki Boskiej Zielnej”)
1.Koncerty:
- Adam Strug "MARYJNE PIEŚNI LUDOWE". W koncercie usłyszymy pieśni maryjne proweniencji gminnej wykonywane a capella lub z towarzyszeniem liry korbowej.
-Diabubu "NUTA ŁĘCZYCKA". W koncercie usłyszymy archaiczne utwory instrumentalne z okolic Łęczycy.
-Kapela Agopsowicza "NUTA KAJOCKA". Zachowawcza praktyka skrzypcowa przetykana tzw. wyrywasami, czyli rymowanymi zaśpiewami głosów męskich.
-"Kochanowski i inne pieśni". W koncercie usłyszymy kompozycje i wykonanie Filipa Wiki i Adama Struga do tekstów Izajasza, Jana Kochanowskiego, Jana od Krzyża... Wykonawcy zaproszą publiczność do wspólnego śpiewania.
- Julita Charytoniuk "RUSKIE PIEŚNI MIŁOSNE"
W koncercie Julity Charytoniuk i towarzyszących jej śpiewaczek usłyszymy pieśni miłośne pogranicza białorusko - ukraińsko - polskiego śpiewane w dialekcie okolic Bielska Podlaskiego.
-Chłopcy z Nowoszyszek to formacja z pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego. Melodie pochodzą od nieżyjących już skrzypków suwalskich Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutko.
-Małgorzata Makowska - śpiewaczka, instrumetalistka, animatorka kultury. W koncercie zaprezentuje pieśni niewieście z Suwalszczyzny, oraz utwory instrumentalne na harmonii polskiej.
2.Warsztat arteterapii "Rodzinny ogród" prowadzenie Marzanna Morozewicz
3.Dzika kuchnia - warsztaty dzikiego gotowania na których wykorzystamy rośliny jadalne, dziko rosnące, które pozyskamy z lasu, łąki. dzikie rośliny były kiedyś używane jako żywność, mają one większą gęstość odżywczą od roślin uprawnych, zwiększają różnorodność diety. (Agnieszka Prymaka)
4.Kadzidła ziołowe: warsztat robienia naturalnych kadzideł, ich historia, rodzaje, zastosowanie.
Jakich ziół używać do robienia kadzideł, ich właściwości, bezpieczeństwo stosowania(Agnieszka Prymaka)
5.Prezentacja wybranych roślin leczniczych w trakcie spacerów z Ewą Pirożnikow.
6.Spotkanie z Ewą Pirożnikow "O roślinach dziko żyjących"
7.Spacery historyczne „Śladami Ilji - Wierszalin” – prowadzenie Cecylia Bach-Szczawińska
8.Warsztaty wprowadzające w temat tkania pasów - krajek.
Krajki - pasy służące w obrzędowości wiejskiej popularne były na terenie dawnej Grodzieńszczyzny do tego stopnia, że przetrwały do dziś na wsiach. Kiedyś, element stroju, dar weselny, dziś na wsiach, w niewielkich kościołach parafialnych - element święconki plonów, ozdobnik bukietu zbóż używany do magii agrarnej.
9.Warsztaty tkania na krosnach ramkowych makatki prowadzone przez tkaczki współpracujące z Izbą Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie.
W ramach towarzyszenia warsztatom - pokaz (czynny udział uczestników): oczyszczania wełny, gręplowanie, przędzenie, barwienie naturalne, snucie, tkania tkaniny dwuosnowowej, obróbki lnu (ewentualnie włókien z pokrzywy).
10.Warsztat Zwierz Podlaski: tradycja i nowoczesność. Warsztaty tkania na ramkach tkackich pod opieką Beaty Palikot.
11. Wystawa na podstawie materiałów zebranych przez ś.p. Wojciecha Załęskiego oraz Cecylię Bach Szczawińską o Eliaszu Klimowiczu i czasach w których żył.
12. Spacery przyrodnicze z przewodnikami Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej

You have no rights to post comments